Svatba na zámku Zbiroh

Zámek Zbiroh leží na 42 km dálnice D5, směr Plzeň. Jedná se o první šlechtický hrad v Čechách, později královský, postavený před rokem 1230, který byl postupně přestavěn do současné podoby novorenesančního zámku. Mezi vlastníky patřili například král Přemysl Otakar II, císařové Karel IV, Zikmund a Rudolf II. Dále byl v majetku předních šlechtických rodů jako např. Rožmberků, Kolowratů, Lobkowiczů a Colloredo – Mansfeldů.

Za II. světové války zde sídlil štáb jednotek SS a v dobách hluboké totality zámek chátral v rukách Československé armády, která zde ukrývala proslulý radiolokátor Tamara. Nyní je zámek po náročné rekonstrukci poprvé ve své historii otevřen veřejnosti. Součástí zámeckých salonků a sálů je také velký novorenesanční sál, v němž je umístěn originál opony od Alfonse Muchy, který zde i se svou rodinou 18 let žil a na zámku namaloval většinu svých pláten, především svou slavnou Slovanskou epopej.

Svých historických nej má zámek Zbiroh daleko více, jeho současný život však po celý rok provází hlavně svatební veselice. Jako jeden z mála totiž nabízí opravdu nepřeberné možnosti pro pravý pohádkový svatební den.

Snoubencům se téměř každý den v roce otevírá zámecká brána pro tradiční či netradiční pojetí jejich velkého dne. Vše začíná již výběrem místa pro samotný obřad. Gotická hradní kaple nabízí církevní složení manželského slibu, ale i civilní (úřední) vstup do manželství za účasti starosty města. Pro komorní svatbu lze využít některý ze zámeckých salónků, u větších pak i noblesní Muchův sál. Pro romantickou přísahu pod širým nebem snoubenci volí hned z několika možností… v zámeckém altánu, na terasách s fontánami, na hradním nádvoří pod věží, na vyhlídce zámeckého nádvoří, v parku u jezírka, … a nebráníme se připravit obřad kdekoliv v anglickém parku na místě, které snoubence osloví.

Zámecké interiéry pro svatební hostinu se jejich důstojnou atmosférou a prestižním vzhledem umocní dokonalý gastronomický servis. Chateau Catering Zbiroh (dříve Gastro Žofín Praha) skvostným způsobem servíruje zámecké menu na elegantním porcelánu nebo rustikální keramice. A obsluha mezi hosty téměř tančí v dobových kostýmech či zámeckých uniformách. Stačí si jen vybrat svůj styl a svatební hosté jsou uváděni do jednoho ze dvou zcela rozdílných sálů.

Pro ryze královské hodování z období středověku s dobovou kuchyní a tabulí pokrytou lahůdkami od zvěřinové paštiky přes pečená masa po svatební koláče připravíme stylový Erbovní sál.

Pro jemnější a zdobnější svatební banket u kulatých stolů pak prestižní sál Alfonse Muchy s jeho unikátní prosklenou střechou, secesní výzdobou a hlavně originálem opony, kterou Mucha namaloval pro zbirožskou sokolovnu. I v tomto zámeckém sále se plní sen o svatbě pro princeznu.

Hostinou však snění nekončí…, když zámek zahalí večer, na nádvoří se rožní divočák a kejklíři u hradní věže předvádí své umění hry s ohněm. Hosté tančí, korzují, posedávají u novorenesanční kašny, koštují a nechávají se unášet o několik století zpátky.

Kouzlo svatebního dne vrcholí v zámeckých komnatách Chateau hotelu Zbiroh. Luxusní svatební apartmá má lože vskutku královské. Replika masivní postele císaře Rudolfa II.s bílými nebesy v hradní části zámku se před příchodem novomanželů důkladně zdobí a celý pokoj se pečlivě připravuje na svatební noc. Pro svatební hosty je pak k dispozici dalších 50 zámeckých pokojů! V každém z nich se zdají pohádkové sny, každý je jiný a svou mnohasetletou historií i unikátní.

Ranní snídaně přímo do svatebního lóže? Samozřejmost. Snídat můžete kdykoliv do dopoledních hodin. Pak budete uvedeni do zámeckého wellness, kde můžete v soukromí vstřebávat dojmy a prožitky svatebního dne. Bazén s protiproudem, whirlpool, sauna… vše v bývalém královském sále Přemysla Otakara II. No nezní to úchvatně?